Redemptorista kardinál Tobin bol uvedený do úradu arcibiskupa

Na slávnosť Zjavenia Pána, 6. januára 2017 bol kardinál Joseph Tobin uvedený do úradu arcibiskupa Newarku pri svätej omši v katedrále – bazilike Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Arcidiecéza Newark v štáte New Jersey, v ktorej žije pol druha milióna katolíkov, privítala kardinála ako svojho nového pastiera. Kardinál Tobin sa stal šiestym arcibiskupom arcidiecézy. Nastúpil po svojom predchodcovi arcibiskupovi Johnovi Myersovi, ktorý dosiahol kanonický vek 75 rokov. Na omši sa zúčastnilo okolo 2000 ľudí, vrátane 400 kňazov, apoštolského nuncia a piatich kardinálov.

Vo svojej krátkej homílii kardinál povedal zhromaždeným veriacim, medzi ktorými bol aj republikánsky guvernér Chris Christie, že “priepasť medzi životom a vierou” je najväčšou výzvou Cirkvi.

Arcidiecéza Newark Newark zahŕňa 4 kraje (Bergen, Essex, Hudson and Union). Približne 20 % katolíkov má korene v Latinskej Amerike a  ďalších 20 percent v Afrike. V tomto mesiaci prijme utečencov zo Sýrie, Iraku, Afganistanu a Demokratickej republiky Kongo.

Kardinál Tobin v minulosti slúžil aj ako generálny predstavený rehole redemptoristov. Nejaký čas bol sekretárom Kongregácie pre inštitúty zasväteného života. Za kardinála bol ustanovený na poslednom kardinálskom konzistóriu v Ríme, na záver Jubilejného roku milosrdenstva, 19. novembra 2016.

Zdroj: redemptoristi.sk

-msk-