Rehoľná sestra venovala víťazstvo v súťaži misionárom

Sestra Lorayne Caroline Tinti zvíťazila v sedemnástej časti televíznej súťaže „MasterChef Brasil 2020” a víťazstvo venovala misionárom a mladým, s ktorými pracuje ich kongregácia. Už siedme pokračovanie kulinárskej šou má tento rok pre pandémiu odlišný formát. Namiesto ocenenia najlepšieho kuchára po troch mesiacoch súťaženia, je v každom diele vybratý jeden víťaz.

Tridsaťtriročná sestra, ktorá patrí už pätnásť rokov do Kongregácie sestier Panny Márie zmŕtvychvstania v brazílskej Cantaduve, získala ocenenie za dve jedlá, ktoré dovtedy nikdy nepripravovala – tiramisu a krevetový stroganov.

„Minulý rok som ochutnala tiramisu, ale nepamätala som si, aké bolo. Rafaela mi pomohla s receptom a prosila o orodovanie všetkých svätých (…) Boh mi našepkával ,zober to, pridaj tamto‘ a tak som to robila“, vyjadrila sa sestra Lorayne pre webovú stránku súťaže. „Keď som pripravovala stroganov, prišiel ku mne člen poroty a našiel jednu zle očistenú krevetu. Tak som očistila ešte raz všetky. Bola to pre mňa pomoc z neba v pravej chvíli“, uviedla.

Sestra Lorayne hovorí, že variť sa naučila doma vo veku deväť alebo desať rokov vďaka starej mame. „Aj moja mama a teta stále varievali. Nedeľné obedy bývali u nás slávnostné a honosné“, spomína. V kláštore cibrila svoj talent, keď varila pre asi dvadsať spolusestier. „Úlohy a práce v dome máme podelené, vrátane prípravy jedla. Najobľúbenejšími jedlami sú dusená ryža s kuracím mäsom, lazane, krémová kukurica a kura na šťave. Tu som spoznala aj dobroty ako pór a krevety.“

Svedectvo o zasvätenom živote v televízii

Sestra Lorayne sa so sestrami zoznámila v škole a do kláštora vstúpila ako tínedžerka. „V škole som ich veľa stretávala a vo mne začalo klíčiť semienko povolania. Vždy som si myslela, že majú skvelý život“, hovorí.

Keď mala sedemnásť rokov a chodila do tretieho ročníka na strednej škole, rozhodla sa nasledovať svoje povolanie. „Hoci sa mi zasvätený život páčil, nikdy som nerozmýšľala nad rehoľou. Raz ma jedna mladá sestra pozvala na stretnutie o rozlišovaní povolania a jednoducho som sa zaľúbila. Na stretnutí som pociťovala veľký pokoj a vyrovnanosť“, spomína sestra, ktorá v dvadsiatich štyroch rokoch zložila rehoľné sľuby.

Účinkovanie v televíznom programe bolo pre sestru Lorayne vydaním svedectva. „Keďže nás väčšina ľudí nepozná, predpokladajú, že máme iba zákazy. Ale takisto zažívame zmeny a nové veci. So zasväteným životom sa možno stretnúť kdekoľvek; spojenie gastronómie s Cirkvou nachádzame aj vo Svätom písme, keď Pán Ježiš lámal iným chlieb alebo sa zúčastnil na svadbe. V súťaži som sa usilovala ukázať, že aj my varíme, jeme a využívame moderné technológie“, zdôraznila.

Pri preberaní výhry si sestra Lorayne spomenula na viacerých ľudí zo svojho života. „Sú tu so mnou všetci misionári a všetci ľudia dobrej vôle, ktorí radi varia. Vo svojom rehoľnom pôsobení sa snažím naučiť deti a mládež, že aj práca v gastronómii má byť vykonávaná s láskou“, zakončila.

Podľa acidigital.com spracovala Zuzana Morávková