Rehoľníčky z kapely Siervas hovoria, že ich poslanie zahŕňa službu aj hudbu

Dvanásť rehoľníčok z kapely Siervas z Peru, ktorej názov môžeme preložiť ako Služobníčky, prinieslo svoju inšpiratívnu hudbu a zložilo hity, ktoré si pospevujú ich fanúšikovia v rôznych krajinách.

Aj keď je hudba súčasťou ich života, sestry z rehoľného spoločenstva Služobníčky Božieho plánu viac zameriavajú svoju pozornosť na službu blížnym. Od polovice januára sa zvlášť venujú službe ľuďom, ktorí sa spamätávajú zo zosuvu bahna a povodní, čo zasiahli oblasť, kde majú tieto sestry svoj kláštor. „Žijem tu už osemnásť rokov a až doteraz sme tu mali iba raz zosuv bahna,“ povedala v januári sestra Monica z Peru. „Len tento mesiac sme ich mali štyri.“ Sestry vtedy pomohli tridsiatim miestnym rodinám, aby sa znova postavili na nohy po tom, ako boli ich domy vážne poškodené prívalovými vodami.

Sestry v sebe spájajú sociálnu službu a vášeň pre hudbu. „Pondelky a piatky popoludní patria spoločným nácvikom a väčšina sestier cvičí každý deň. Avšak počas dopoludnia navštevujeme raz do týždňa tri rôzne väznice, pracujeme v školách, s bezdomovcami a s ľuďmi s telesným postihnutím, taktiež aj v detskom domove pre mladých, ktorých rodičia sú vo väzení alebo ktorí sa o svoje deti nemôžu postarať,“ povedala sestra Monica.Siervas-en-Chosica-2015

„Mnohé sestry k nám prišli vďaka sociálnej službe, ktorú robíme,“ vysvetlila sestra Monica. „Uvedomili si, ako veľmi si zamilovali, že môžu pomáhať druhým, a ako ich to robí šťastnými. K našej práci patrí zabezpečiť oblečenie a topánky pre ľudí, ktorí žijú vysoko v Andách, kde môžu niekedy doslova zamrznúť. Cez svoju dobrovoľnícku službu dievčatá nachádzajú Boha a chcú sa tomu venovať naplno a stať sa sestrami. To bol aj môj prípad.“

Hitom tejto kapely Confia en Dios (Dôveruj Bohu) sa Siervas predstavili medzinárodnému publiku, čo viedlo k pozvaniu spievať pred 250–tisícovým publikom pred svätou omšou, ktorú vo februári 2016 v Ciudad Juarez v Mexiku slávil Svätý Otec František. „Bolo priam neskutočné spievať pred toľkými ľuďmi. Nemyslím, že ešte niekedy budeme hrať pred takým publikom,“ povedala sestra Monica.

bbc6914a93d908032a86ae5ac5d4dc83edb8675dČlenky kapely pochádzajú z niekoľkých krajín, vrátane Japonska, Filipín a, samozrejme, Peru a majú rozličné hudobné vzdelanie. Kapela nedávno vydala svoje druhé CD Hoy Despierto (Dnes sa zobuď). Knižnica, ktorá je súčasne hudobnou miestnosťou, kde Siervas nacvičujú, je plná hudobných nástrojov, ako sú violončelá, basové gitary, klávesy, veľká zostava bicích a reproduktory. Po zvukovej rozcvičke sa nám niektoré sestry predstavili. Sestra Cindy z Venezuely študovala na konzervatóriu a odmalička hrala na violončelo. Sestra Camila z Peru sa len pred rokom začala učiť hrať na elektrickej gitare a má prirodzený talent. Jedna z vedúcich speváčok, sestra Yvonne, študovala hudbu a jej sestra hrá na basovej gitare. Hrávať začali asi pred troma rokmi, aby vyjadrili svoju vieru a lásku k Bohu. Sestra Andrea z Argentíny im píše texty a sestra Yvonne z Čile k nim skladá hudbu. Keď už majú pripravenú hrubú verziu piesne, ostatné sestry im dajú spätnú väzbu a urobia v nej menšie úpravy.

Vďaka hudbee04d0920251737.562e872629e46 sestry priťahujú pozornosť mnohých ľudí. Anonymný darca im napríklad poskytol prostriedky na vydanie videoklipu a druhého CD. Kapela to riadne „rozbalila“ vďaka tomuto videu, ktoré sa natáčalo na heliporte na streche jedného domu v Lime. Všetky sestry mali na sebe rehoľný odev, ktorý každodenne nosia a ktorý považujú za dôležitý znak svojej viery.

„Neboli sme vždy sestrami,“ povedala. „Vyrastali sme v 21. storočí, počúvali sme rôzne hudobné štýly, chodili sme na Facebook a na Youtube. Prečo by teda nemohla hudba v popovom formáte pochádzať od Boha?“

Tri členky kapely sú novickami a majú pred sebou tri roky na to, aby sa rozhodli, či je pre ne zasvätený život tou správnou cestou. Najmladšia z nich má 20 rokov.

Sestry sa vyjadrili, že pieseň Confia en Dios priťahuje najviac pozornosti. Hovorí o ťažkých chvíľach, ktoré zažívajú ľudia, keď prechádzajú ťažkým obdobím, a o tom, že vtedy je dôležité nezabudnúť, že v Božom pláne tieto chvíle majú zmysel.

„Zistila som, že hudba spôsobuje, že si uvedomujem oveľa hlbšie Boha. Texty sú spôsobom, ako prejaviť svoju vieru.“

Zdroj: Jane Chambers, Catholic News Service

Preklad: Františka Čačková, OSF