Saleziánske kilo je požehnaním aj pre organizátorov a darcov

Saleziánske kilo je názov charitatívnej zbierky v Bardejove a jeho blízkom okolí. Nakupujúci sa mohli 15. a 16. decembra 2017 zastaviť pri dobrovoľníkoch vo vybraných obchodoch a darovať kilo zo svojho nákupu. Tovar následne bude distribuovaný ľuďom v núdzi.

Martin Šmilňák, spoluorganizátor tejto akcie, povedal: „Leitmotívom je, daruj kilo zo svojho nákupu pre rodiny, ktoré sú v núdzi. Táto akcia sa koná dvakrát do roka, týždeň pred Veľkou nocou a týždeň pred Vianocami. V sieti obchodov s potravinami do banánových krabíc zbierame potraviny, mäsové výrobky, veci pre deti: ovocie, čokoládu atď. Volá sa to Saleziánske kilo, lebo táto myšlienka vznikla v komunite ľudí okolo saleziánov, ale do tejto akcie sa zapájajú všetky miestne cirkvi, cirkevné spoločenstvá, ktoré aktívne pomáhajú pri zberaní, pri distribúcii a takisto zo všetkých týchto spoločenstiev získavame adresy a mená ľudí, ktorí potrebujú pomoc.“

Do jednej škatule od banánov uložia približne dvadsať až tridsať kilogramov vyzbieraného tovaru. V priebehu dvoch dní tak získajú päť až šesť ton pomoci. Vyše dvesto škatúľ rozdávajú takmer okamžite. Toto podujatie robí radosť niekoľkým tisícom ľudí, pretože to nie je len o radosti obdarovaných.

Zbierka pomáha ľuďom na viacerých frontoch – je požehnaním aj pre ľudí, ktorí ju organizujú, zapájajú sa a distribuujú potraviny rodinám v núdzi, lebo môžu urobiť pre blížnych niečo dobré. „Niekedy mám pocit, že to viacej pomáha nám, ktorí to organizujeme a robíme, ako tým, komu sa dostane pomoc,“ povedal Martin Šmilňák.

Zdroj: Rádio Lumen, Ján Siman
-fc-