Sestra Cristina: „Nové CD hovorí o Božej radosti“

 

Sestra Cristina sa vrátila. Potom, čo stíchol mediálny ošiaľ z víťazstva v súťaži talentov The Voice of Italy, na ktorej sa mladá novicka stala svetovou hviezdou s cca sto miliónmi vizualizácií jej senzačnej interpretácie piesne No one od speváčky Alicia Keys, sestra Cristina pokračuje vo svojej rehoľnej formácii u sestier uršulínok Svätej rodiny v talianskom meste Miláno. Potom, čo vydala svoj album a nasledovala jej účasť na muzikáli Sister Act, v tieto dni vychádza jej cd pod názvom Felice (Šťastný) s 12. piesňami, ktoré napísali známi autori Elvezio Fortunato, Andrea Bonomo a Luca Chiaravalli. Prv ako začne svoju taliansku tour, vystúpi v Ríme na predsynodálnom stretnutí, ktoré sa uskutoční v dňoch od 19. do 24. marca 2018.

Sestra Cristina, v auguste budete mať 30 rokov. Čo sa zmenilo vo Vašom živote po víťazstve v súťaži talentov?

„Vďaka tejto skúsenosti som veľmi vyzrela. Aby som mohla rásť, Pán pre mňa pripravil dôležité etapy počnúc dvoma rokmi noviciátu, ktorý som mala v Brazílii, až po účasť na súťaži talentov The Voice. Boli to skoky do prázdna, v ktorom ma On uisťoval a vždy bol po mojom boku. Verím v poslanie popu; ide o reč, ktorou možno viesť dialóg s mladými o hlbokých témach. Ovocie vidno: potvrdilo mi to aj nadšenie asi 5.000 mladých, pre ktorých som nedávno pripravovala modlitbové bdenie v San Giovanni Rotondo, ktoré bolo súčasťou prípravy na návštevu Svätého Otca Františka“.

Mysleli ste na nich aj s novým cd?

„Samozrejme, toto je projekt do ktorého sme ja a autori mnoho vložili. Ide o piesne lásky, ktoré venujem Bohu, no niekto môže daktorú pieseň venovať svojej matke, snúbenici, manželovi. Chcem osloviť aj toho, kto sa ešte s Ježišom nestretol, teda osloviť textami, ktoré nepriamo obsahujú jeho posolstvo. Pieseň Tieň, ktorý už nemám hovorí o tom, kto som ja, o tom, čo som si zvolila, o tieňoch, ktoré sa pominuli po tom, čo som stretla opravdivú lásku – Krista. Pretože všetko to, čo potrebujeme, je láska, tak spievam v piesni Love to hold me; zoberme život do vlastných rúk a urobme zmenu, hovorím v Shine. V piesni Piccole cose chcela som prepožičať hlas pocitu toho, kto trpí z dôvodu straty milovanej osoby, kým pieseň Come gli angeli hovorí o izolovanosti dnešných mladých ľudí, uzatvorených do seba, medzi slúchadlami a smartfónom.

Ako vyzerá život sestry Cristiny, keď nespieva?

„Môj život je veľmi dynamický, sme iba štyri rehoľné sestry v našej milánskej komunite, máme 40 rodín, ktoré každý deň klopú na dvere našej školy, keď k nám privedú svoje deti a na našom internáte žije 40 vysokoškoláčok. Snažíme sa vysúkať si rukávy a robíme všetko. Žijeme bežným životom a práve v ňom hľadáme to, čo je mimoriadne“.

Vy ste však urobili niečo „mimoriadne“ na televíznej obrazovke: narušili ste určité schémy.

„Pre mňa je to nutnosť. Keď stretneš Ježiša, potrebuješ utekať a všetkým to vyrozprávať. A potom Pán používa najrozličnejšie formy. Poslúžil si aj mladou rehoľnou sestrou, ktorá sa objavila na súťaži. Žeby som bola „narúšajúcou“ sestrou? Ježiš však nezapadal do stereotypu svojej doby: jeho cieľom bolo ísť v ústrety tým, ktorí sú poslední, tým, ktorí sa ešte nestretli s jeho pohľadom“.

Tento projekt zahŕňa aj cestu do zahraničia?

„Áno, pretože ma často volajú spievať do cudziny, od New Yorku po Indonéziu. V Taliansku to ťažšie prijímajú, ale pre mňa, keďže som žila aj v Brazílii, je normálne vidieť rehoľné sestry, kňazov a rehoľníkov ako spievajú na javisku. Svätý Otec František žiada, aby sme boli vychádzajúcou Cirkvou: s ním ona nestále rastie“.

Na videu k piesni “Felice” (Šťastný) tancujete s chlapcami a dievčatami. Celá choreografia je zaplavená farbami.

„Keď ľudská bytosť nájde rovnováhu medzi tým, čo je pozemské a čo je božské, prenikne ho neuveriteľná radosť. Šťastie je niečo hlboké, je to istota, že v tvojej hĺbke je niečo, čo ti pomáha udržať rovnováhu“.

Keď sa dostavil tento obrovský úspech, ako sa Vám podarilo udržať rovnováhu?

„Neskrývam, že som na začiatku nemala ťažké chvíle a vždy budem vďačná matke predstavenej sestre Agate a umeleckému tímu. Úspech v súťaži talentov The Voice sa dostavil nečakane a táto situácia sa stávala nezvládnuteľnou: začali k nám neustále chodiť ľudia a mala som problémy aj s jedným stopárom. Bola som zmätená. Začala som o všetkom viac uvažovať, kládla som si otázky o svojej životnej ceste, modlila som sa. Pán sa mi prihovoril a vždy mi dal správnu odpoveď: „V tomto všetkom iba ja existujem“.

Podľa zahraničných zdrojov pripravil Štefan Turanský SDB