Slovenskí a maďarskí františkáni zviditeľnia kultúrne dedičstvo krajín

Slovenskí a maďarskí františkáni sa spájajú, aby zviditeľnili františkánske kultúrne dedičstvo svojich krajín. Vďaka europrojektu cezhraničnej spolupráce opravia vežu františkánskeho kostola v Bratislave či zreštaurujú oltár v chráme vo Fiľakove. V Maďarsku investujú do zveľadenia dvoch miest. Obnovou pamiatok chcú rehoľníci podporiť turizmus vo svojom regióne a pozvať aj neveriacich, aby sa zaujímali o historické sakrálne dedičstvo.

Veža kostola františkánov v hlavnom meste je staticky narušená a jej kamenné časti sa rozpadajú. Vďaka cezhraničnému projektu sa dočká obnovy. Rovnako bude zreštaurovaný aj oltár nanebovzatia Panny Márie vo Fiľakove a vymaľovaná loď tamojšieho chrámu. „V rámci projektu budú zrealizované štyri výstavy, ktoré budú postupne kolovať po jednotlivých miestach tohto projektu, aby mohli sprítomniť či už tam bude téma rehoľného života za čias komunizmu, historických vzťahov medzi Slovenskom, Maďarskom a niektoré iné témy,” hovorí o ďalších plánoch provinciál františkánov na Slovensku František Xaver Olbert.“

Veža bude po rekonštrukcii prístupná verejnosti. U našich južných susedov obnovia františkánske kultúrne dedičstvo v mestách Széchenyi a Szentkut. „V Szentkút zrenovujeme vonkajšiu fasádu baziliky. Potrebujeme vybudovať oddychové miesta pre turistov a informačné centrum, aby sme dokázali zmanažovať veľké množstvo turistov, ktorí sem prichádzajú. V Széchenyi obnovíme sakristiu františkánskeho kostola a v pláne je aj reštaurácia štyroch oltárov v tomto chráme,” pokračuje projektová manažérka za Maďarsko Edina Kisindi.

Na Slovensku si obnova pamiatok vyžiada viac ako 830–tisíc eur z európskeho fondu regionálneho rozvoja. Svoj diel pridá aj štát a rehoľa františkánov. Ak pôjde všetko podľa plánov, pamiatky dostanú novú podobu v novembri 2019.

Zdroj: TK KBS, RL, jhe; ml
-fc-