Témou 20. medzinárodnej konferencie nadácie Renovabis boli rehoľníci

Nadácia nemeckých katolíkov sa dlhodobo venuje pomoci kresťanom v strednej a východnej Európe. Vo svojej centrále vo Freisingu začiatkom septembra hostila takmer 300 účastníkov z 29 krajín. Témou 20. medzinárodnej konferencie nadácie Renovabis boli práve rehoľníci. Ako vyjadril obchodný riaditeľ nadácie Gerhard Albert, „s rehoľami máme každý rok asi štvrtinu najrozličnejších projektov v oblasti formácie, výchovy, charitatívno-sociálnej práce, prítomnosti v spoločnosti inovatívnym spôsobom, práce s ľuďmi na okraji. Je to veľmi široké spektrum“.
Podľa berlínskeho arcibiskupa Heinera Kocha majú v Renovabis s rehoľníkmi najlepšie skúsenosti. Bez nich mohli viaceré projekty stroskotať. Ako sám povedal: „Vidíme to tiež práve pri otázke osobnej charizmy, prorockého znaku. U nás v Nemecku máme veľa starostí, ako ďalej s rehoľami. Dúfame, že sa môžeme učiť zo skúseností našich bratov a sestier.“
Nové impulzy ponúkol zasväteným chorvátsky dominikán Frano Parcela. „Nejde o to, aby sme robili viac, mali viac projektov, viac práce. Ide o náš život, ako zachádzame s ľuďmi, ako hovoríme o Bohu, opakujeme iba vety, alebo rozprávame zo svojej ľudskej, kňazskej, rehoľnej skúsenosti?“ povedal dominikán Parcela.
Premonštrátom na Slovensku nemecká nadácia pomohla aj s gymnáziom v Košiciach. „Renovabis skrze nás a hlavne skrze pána biskupa Stanislava Stolárika pomáha, aby sa aj tieto sociálne projekty rozbiehali, a preto sa veľmi teším, že v Jasove je Sociálny dom sv. Norberta,“ vyjadril sa Ambróz Martin Štrbák, opát Rádu premonštrátov. Na konferencii sa účastníkom prihovoril aj pražský kardinál a dominikán Dominik Duka.

zdroj: radiolumen -msk-