Únos jezuitu v Afganistane

Afganistan 3. júna – V Afganistane včera 2. júna uniesli jezuitu indického pôvodu, pátra Prema Kumara. K zodpovednosti za únos sa zatiaľ nikto neprihlásil. 47-ročný páter Kumar, ktorý je riaditeľom jezuitskej medzinárodnej organizácie na pomoc utečencom Jesuit Refugee Service (JRS) v Afganistane, bol unesený neidentifikovanou skupinou ozbrojených mužov počas svojej návštevy v jednej zo škôl pre afganských utečencov z Iraku a Pakistanu v dedine Sohadat, v blízkosti mesta Herat na severozápade krajiny. Správu o únose potvrdil predstavený jezuitov Južnej Ázie páter Edward Mudavassery. Podľa jeho slov počas únosu nedošlo k inému násiliu. Jezuiti o únose informovali ministerstvo zahraničných vecí Indie ako aj guvernéra v Herate, ktorý už začal s pátraním a žiada o maximálnu rezervovanosť.

„Prežívame tieto chvíle po únose jezuitského kňaza s hlbokou a tichou modlitbou, plnou nádeje. Je to smutná skutočnosť, ktorá dúfame, že sa bude pozitívne vyvíjať. Žiadame masmédiá o maximálnu rezervovanosť, aby inštitucionálne orgány mohli vykonávať svoju prácu a zachrániť pátra Alexisa Prema Kumara“, povedal pre agentúru Fides Mons. Giuseppe Moretti, predstavený katolíckej misie sui iuris v Afganistane.

Páter Prem Kumar je členom madurajskej jezuitskej provincie v oblasti Tamil Nadu v južnej Indii. V Afganistane pôsobí štyri roky a pre JRS pracuje viac než desať rokov.

JRS je medzinárodná dobrovoľnícka organizácia podporovaná Spoločnosťou Ježišovou, ktorá v oblasti južnej Ázie slúži vyše 800-tisíc utečencom, najmä z Nepálu, Srí Lanky a Afganistanu. JRS utečencom poskytuje lekársku starostlivosť, vzdelávanie, profesionálnu formáciu, psychologickú pomoc či pomoc pre rozvoj komunít.

Text prevzatý z www.sk.radiovaticana.va, -zk-