Uplynuli štyri roky od únosu kolumbijskej misionárky v Mali, ktorá je stále v rukách džihádistov. Isté je iba to, že sestra Gloria Cecilia Narváez je nažive, ale potrebuje urgentnú lekársku pomoc. Kolumbijská rehoľníčka z Kongregácie františkániek Márie Nepoškvrnenej pracovala dlhé roky v Mali ovládanom moslimami. Venovala sa hlavne lekárskej starostlivosti a pomoci vidieckym ľuďom vrátane výučby moslimských žien. Uniesla ju 7. februára 2017 v meste Koutiala skupina ozbrojených mužov, ktorá nakoniec priznala svoje väzby s al-Káidou. Svedkovia únosu vypovedali, že misionárka sa vydala únoscom a požiadala ich, aby ju vzali namiesto oveľa mladšej mníšky, ktorú chceli uniesť. „Aj v takom dramatickom okamihu preukázala svoju vyspelosť a zodpovednosť a snažila sa až do konca chrániť sestry, ktoré jej boli zverené,“ hovorí bývalá generálna predstavená.
Sestra Noemi Quesada priznáva, že nie je v kontakte s unesenou misionárkou. Počas štyroch rokov s ňou islamisti zverejnili na internete dve nahrávky. V druhej žiada pápeža Františka, aby sa za ňu prihovoril a pomohol pri jej prepustení. Posledné overené informácie pochádzajú od Sophie Petroninovej, ktorá bola v októbri minulého roka spolu s talianskym kňazom Pierluigi Maccallim oslobodená z rúk džihádistov. Francúzska rukojemníčka, ktorá bola unesená o dva mesiace skôr ako misionárka povedala, že väčšinu zajatia strávili spoločne. Vyhlásila, že sestra Gloria Cecilia Narváez je nažive, ale jej stav bol vážny a že potrebuje urgentnú lekársku pomoc.
Prepustenie sestry žiada kolumbijský episkopát. Kardinál Jean Zerbo uviedol, že únosy sú pre Mali ponížením. „Misionári a humanitárni pracovníci prichádzajú do tejto krajiny, aby konali dobro, a namiesto vďačnosti sú unesení banditmi, akoby boli otrokmi,“ uviedol hierarcha a vyzval malijské úrady a medzinárodné spoločenstvo, aby obnovili bezpečnosť v tomto problémovom regióne Afriky.
Zdroj: TK KBS, RV pl
O sestre Glorii sme na webovej stránke zasvatenyzivot.sk písali v minulosti tieto dve správy.