V Guatemale blahorečili františkánov zavraždených v roku 1981

V Guatemale blahorečili v sobotu 27. októbra dvoch františkánskych mučeníkov, ktorí boli zavraždení miestnou guerillou v roku 1981: františkánskeho kňaza Tullia Maruzza pôvodom z Talianska a františkánskeho terciára, laického katechétu Luisa Obdulia Arroya Navarru. Ten je vôbec prvým blahoslaveným mučeníkom narodeným v Guatemale.

Slávnosti v meste Morales na území Apoštolského vikariátu Izabal predsedal ako vyslanec pápeža Františka prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Giovanni Angelo Becciu.

51-ročný páter Tullio Maruzzo ako misionár v Guatemale evanjelizoval spolu s kultúrnym a vzdelanostným pozdvihovaním obyvateľstva. Okrem iného hájil práva miestnych obyvateľov, ktorých latifundisti oberali o pôdu. Zavraždený bol spolu so svojím 31-ročným katechétom Luisom Obduliom 1. júla 1981, keď na nich zaútočila guerila počas ich spoločného návratu z pastoračného stretnutia v lokalite Los Amates. Pápež František schválil dekréty o ich mučeníctve 9. októbra 2017.

Ako v kázni pripomenul kardinál Becciu, Apoštolský vikariát Izabal v Guatemale si tento rok zároveň pripomína 50. výročie svojho vzniku.

Zdroj: Vatican News, zk