V sobotu sa na území Slovenska otvorili brány kláštorov.

 

Na Slovensku žije približne 3000 rehoľníkov a rehoľníc. Sú to bratia a sestry zo 70 rôznych spoločenstiev a kongregácií, ktoré na Slovensku pôsobia a svojím životom ukazujú, že sme len pútnici na ceste za skutočným cieľom.
Často je ich život taký jednoduchý, že okolo ich života vznikajú legendy, povedačky a rôzne strašidelné príbehy. Aby sme ukázali ľuďom, kto sme a čo robíme, vznikla v Roku zasväteného života myšlienka, aby sme svoj život ukázali tak, aký je v skutočnosti – za múrmi našich kláštorov, ale v otvorenosti srdca pre to, čo je potrebné.
A tak sme 27. 6. 2015 otvorili svoje domovy. Mohli ste nás navštíviť v mestách ako Bratislava, Trnava, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Prešov, Košice, Nitra, Michalovce, Prievidza, Báč, Dunajská Lužná, Ivanka pri Dunaji, Sampor, Petrovany, Podolínec, Sereď, Turzovka, Ružomberok, Námestovo, Kežmarok, Nižný Hrušov, Dolný Kubín, Ľubochňa, Spišský Štiavnik, Smižany, Stropkov, Kostolná – Záriečie, Malacky, Senec, Nové Mesto nad Váhom, Beckov, Vranov nad Topľou, Zubrohlava, Šamorín.
Viaceré rehole (komunity) na Slovensku ponúkli sprievodný program, ako aj rôzne súťaže či tvorivé dielne pre deti. Mohli ste si vyskúšať, ako sa vyrábajú hostie, zmrzlina, hot-dogy či náramky, odfotiť sa v dobových kostýmoch, pomôcť pri varení alebo podávaní polievky bezdomovcom, zúčastniť sa výučby posunkovej reči alebo workshopu „malí ošetrovatelia“ v nemocnici. Kto chcel vedieť, ako to vyzeralo kedysi, mohol nahliadnuť do starobylých krýpt, ako aj historickej školskej triedy (kde práve prebiehalo vyučovanie) či pozrieť si dávne liturgické rúcha. Bolo možné navštíviť aj rôzne tematické výstavy. Niektoré spoločenstvá sa prezentovali aj premietaním filmov či fotografií zo života ich spoločnosti alebo ponúkli ukážky z ich misijnej činnosti.

DSC_0152

 

Organizátormi podujatia boli Konferencia vyšších predstavených ženských rehôľ a Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVPŽR a KVRP). Tento deň bol najväčším podujatím, ktoré organizovali rehoľníci na Slovensku pre širokú verejnosť v rámci Roka zasväteného života.
Brány kláštorov navštívilo viac ako 30 000 tisíc návštevníkov.
Najväčší záujem bol o modlitbu – prednášky, praktické ukážky alebo prosba vhodená do škatuľky s nápisom – Modlitba na váš úmysel.
Za všetkých, ktorí navštívili v tento deň kláštory alebo tento deň pripravovali, bola odslúžená svätá omša.

 sr. Hermana Matláková