Žiť zdravo ako prorok Daniel: cvičenie

Kto ma pozná a prečítal si nadpis, isto sa usmieva. Som asi tou úplne najnevhodnejšou osobou, ktorá by mala písať článok o cvičení. Ale na druhej strane, možno mám viac spriaznených duší v rovnakom rozpoložení ako som ja. Takže priznávam: nie, cvičenie nie je to, čo mi ide.

Práve preto potrebujem povzbudenie a keďže som dobrý zdroj našla v knihe od Ricka Warrena: The Daniel Plan (vyšla práve vo vydavateľstve Porta Libri v slovenčine pod názvom Program Daniel), odvažujem sa písať. A vy sa kľudne usmievajte ďalej :-).

Hlavný dôvod, prečo vôbec chcieť byť silný ako Daniel, je usilovať sa o dokonalosť pre telo, dušu a ducha na Božiu slávu.

Cvičenie pre každého z nás

Boh vo svojej kreativite má v zálohe cvičenie aj pre nás, ktorí trpezlivo odmietame všetko, kde je len náznakom pohybu navyše. Najlepším cvičením je to, do ktorého sa pustíte. Čo mám rád a vyčaruje mi to úsmev na tvári? Nie pre ostatných, keď vás vidia cvičiť, ale čo je zábavou pre vás. (S kolegyňami z práce sme sa niekoľkokrát stretli na akcii s názvom „Svižná zborovňa“ – zvyčajne sme skackali na gospel aerobic, no keď sme skúsili pilates, skoro sme pukli od smiechu, keď sme kukli jedna na druhú, ako to tej druhej nejde. Pri tomto type cvičenia je dôležité aj dýchanie, ktoré bolo vtedy úplne mimo. Čiže – asi to pre našu skupinku nebolo najvhodnejšie skupinové cvičenie).

„Prepáč, nejdem!“ – tak zvyčajne reagujem, keď ma niekto pozve na bicykel alebo na túru alebo hoci aj na prechádzku. Nemám kondičku a tak mám v hlave blok. Nejdem, lebo nevládzem. Ak by som náhodou aj vládala, radosť mi to asi neurobí. Pohni sa tam, kde je radosť. Ak pre teba cvičenie bude len ťažobou, motivácia rýchlo vyprchá. Ak zainvestuješ do niečoho, čo ti bude robiť radosť a budeš sa pri tom usmievať a tešiť sa na to, ľahšie si na to opakovane nájdeš/urobíš čas.

Pomôcť oslabiť ten blok môžu jednoduché otázky:

  • Keď ste boli malí, na akú aktivitu ste sa tešili? („Neprestávame sa hrať, lebo sme vyrástli; vyrástli sme, lebo sme sa prestali hrať.“ W. Holmes)
  • Pri čom ste sa zaručene usmievali? (po týchto otázkach som si kúpila švihadlo)
  • Čo vyzerá, že sa pri tom budete zabávať? (pomôcka: korčuľovanie, lukostreľba, naháňačka, plávanie, tancovanie, skákanie na trampolíne, bowling, jazda na koni, guľovačka, člnkovanie, …)

A čo tak zapojiť do toho Boha, nech vám to pripomenie alebo ukáže, čo to je. Aj za cenu, že ďalší krok bude na vás a budete musieť vyjsť zo svojej komfortnej zóny a niečo s tým a pre to urobiť.

 

Snívajte vo veľkom

Ak by som mohol zrealizovať a uskutočniť bez strachu zo zlyhania čokoľvek, čo by sa týkalo môjho cvičenia a pohybu, čo by to bolo? Pôjde to ľahšie, ak budeš mať sen, prečo by si mal vyjsť z toho svojho komfortu. Napríklad zabehnúť 5 km alebo zdolať nejaký konkrétny kopec (ktorý v tejto chvíli ozaj môže byť akurát tak tvojím snom kvôli tomu, ako sa cítiš, čo ťa od neho stále viac vzďaľuje). Snívaj a posúvaj svoje hranice stále bližšie k svojmu snu. A hlavne sa neporovnávaj. Mať sen, že vylezieš na kopček nad vaším kláštorom, je pre niekoho iného vecou jeho každonedeľnej prechádzky. Keďže ty to teraz nezvládneš, môže to pred inými vyzerať dosť trápne. Ale to by ťa nemalo zastaviť. Porovnávanie so spolubratmi a spolusestrami nás často úplne zbytočne zastaví na ceste napĺňania našich snov. Nedajme sa!

Ak žiadny sen nemáš, popros Boha, aby ti dal taký, ktorý bude dostatočne veľký, no zároveň splniteľný: aby si bol motivovaný a mal priestor pre rast a súčasne aby stálo za to zabojovať so svojou lenivosťou a pohodlnosťou.

 

Jedno slovo

… služba, disciplína, cieľ, odovzdanosť, zdravie, zábava, voľnosť, vytrvalosť, sila, odvaha, zvelebenie, dobrodružstvo, výzva, dokonalosť… Vyber sa von na prechádzku a na nejaký sympatický kamienok, ktorý nájdeš, si potom napíš jedno slovo, kvôli čomu chceš zmeniť niečo vo svojich zvykoch. Zameraj potom svoju pozornosť počas nejakého dlhšieho časového úseku (týždeň, mesiac…) na to, aby to, do čoho sa pustíš, pomáhalo napĺňať tento dlhodobý cieľ. Nos v tom čase kamienok so sebou alebo ho maj na viditeľnom mieste. Pomáha to.

 

Máš skvelé telo

Je stvorené Bohom a čo on robí, dobre robí. Možno sme sa k tomu svojmu nesprávali najlepšie, a preto nie je až také skvelé, aké by mohlo byť. Ale Boh na teba aj tentokrát nepozerá kriticky a s výčitkami, ale s veľkou láskou. Si dielom jeho rúk (Iz 64, 7). Otec ťa stvoril, Ježiš ťa vykúpil a Duch Svätý v tebe prebýva. Preto neodmietaj svoje telo. Veď s ním stráviš celú večnosť. Tvoje telo bude vzkriesené pre život. Boh sa ťa bude pýtať, ako si s ním narábal, a budeš musieť vyúčtovať. Dal ti ho, aby si s ním a v ňom naplnil jeho plán spásy. Tak sa s ním radšej spriateľ, počúvaj ho a aj ty ho nauč počúvať ťa. Keď sa nebudete hádať a odmietať sa, navzájom si poviete veľa užitočného. Chválim ťa, že si ma utvoril tak zázračne; všetky tvoje diela sú hodny obdivu a ja to veľmi dobre viem (Ž 139, 14).

 

Nebuď sám

Dvaja sú na tom lepšie ako sám človek: za svoju námahu môžu dostať väčšiu odmenu, a keď padnú, jeden zdvihne druhého. Beda však samému, keď padne! Nemá pri sebe druha, čo by ho zodvihol (Kaz 4, 9 – 10). Komunita a priatelia ti môžu pomôcť. „Svižná zborovňa“ sa stretla len niekoľkokrát, no sme pre seba odvtedy väčšou oporou v našich „športovosebaprekonávajúcich“ úspechoch i zlyhaniach. Ak cvičíte s niekým, budete v tom vytrvalejší, budete cvičiť dlhšie, ako keby ste to robili osamote, a údajne vtedy spálite aj viac kalórií. Budete pre seba oporou, povzbudením, budete si vykázateľní (menej často budete používať vzorec: chce sa mi – cvičím, nechce sa mi – necvičím). A budete mať šancu pomôcť si navzájom, potiahnuť sa. Opýtaj sa Boha, kto by mohol byť tým správnym parťákom na tvojej ceste „byť silný ako prorok Daniel“.

 

Modli sa a hýb sa

Lebo v ňom žijeme, hýbeme sa a sme… (Sk 17, 28a). Keď sa prechádzaš, mysli na to, čo znamená „chodiť s Bohom“, keď vstávaš zo stoličky po dlhšom sedení v práci, porozmýšľaj, čím všetkým ťa Boh požehnáva, alebo sa modli za ľudí, s ktorými pracuješ.

 

Zdravšia voľba

Ako bol na tom Ježiš? Pretrpel to tu na zemi, či si vychutnával dni, ktoré tu s ľuďmi prežil? Užíval život. Veselé srdce slúži na zdravie, zronený duch však kosti vysúša (Prís 17, 22). Naplánuj si najbližší týždeň a zaznač si, ako sa ti darilo. Dopraj si cvičenie a ono ti dopraje priblížiť sa k tvojmu cieľu. Nemusíš byť hneď olympionik. Už keď sa budeš dnes hýbať viac ako včera, urobil si tú najlepšiu voľbu.

A kľúčové oslobodzujúce vety: Najlepším časom na cvičenie je čas, keď ozaj cvičíš. Ak budeš vždy zvažovať, čo si kde o cvičení čítal a počul (napr. že cvičiť treba ráno), vždy budeš mať dôvod necvičiť počas celého ďalšieho dňa.

Už ma z toho písania bolí chrbát. Asi je čas postaviť sa a modliť sa za vás, aby ste sa tiež pohli. Ja začínam teraz. A vy?

A tomu, ktorý mocou, čo v nás pôsobí, je schopný okrem tohoto všetkého urobiť oveľa viac, ako prosíme alebo chápeme, tomu sláva v Cirkvi a v Kristovi Ježišovi po všetky pokolenia na veky vekov. Amen (Ef 3, 20 – 21).

(pokračovanie nabudúce. Zložka číslo štyri: MYSLENIE)

 

Františka Čačková, školská františkánka