10 spôsobov, ako svoj telefón používať o čosi menej a modliť sa o trochu viac

Nevieme si nájsť čas na modlitbu a cítime sa vinní, že nám to nejde. Aj päť minút k dobru by pomohlo. Čo robiť, keď zistíme, že je to náš telefón, ktorý nás najviac oberá o čas na modlitbu a aj počas nej nás vyrušuje?

Bežný človek používa svoj smartfón v priemere jednu až štyri hodiny denne. A to nepočítame čas strávený za notebookom, tabletom či pri pozeraní televízie. Stačí znížiť čas strávený pred týmito zariadeniami a máme väčšiu šancu nadobudnúť pravidelný rytmus v modlitbe. Smartfóny sa stali čiernymi dierami, ktoré pohlcujú náš čas viac, ako si pripustíme.

Dobrou správou je, že je vcelku ľahké zmeniť to, ako často používame naše telefóny. Ak by sme získali „navyše“ sedem hodín týždenne, prečítame alebo azda aj napíšeme niekoľko kníh. Alebo vyrobíme nejaké iné hodnotné umelecké dielo. Ako by ste využili tých 7 alebo aj 14 „extra“ hodín týždenne?

Dá sa zredukovať čas strávený na telefóne a navýšiť čas modlitby? Ponúkam vám svoje postrehy, aby ste si ich vyskúšali a našli, čo z nich bude fungovať u vás. Nie všetko vám sadne – práve preto je postrehov viac.

  1. Identifikujte svoju motiváciu použiť telefón a ísť sa modliť.

Keď som vystresovaný, plný úzkosti alebo príliš zaneprázdnený, telefón je pre mňa najväčším lákadlom. Túžba uniknúť váhe stresu a mojim povinnostiam je dôvodom, prečo ho chcem vziať do rúk. Je plný appiek, možností četovať či prezerať si rodinné fotky a priateľov – práve v tej chvíli nado mnou vyhráva.

Ďalším dôvodom na jeho časté používanie je možnosť byť v kontakte s rodinou a priateľmi. Na to je predsa pôvodne vyrobený a kým takáto komunikácia nenahrádza ozajstné vzťahy, je to dokonca užitočné a zdravé. Výletík na sociálnu sieť, aby sme sa ozvali kolegovi z práce, sa však môže zvrtnúť na polhodinové zbytočné skrolovanie najnovších statusov.

Tak ako máme rozdielne motivácie na používanie telefónu, nesieme si aj rozdielne zranenia a stresory. Čo ak by sme sa vo chvíľach úzkosti, strachu alebo stresu radšej obrátili k modlitbe a nevzali do ruky telefón? Zmeniť to nebude ľahké. Modlitba sa už toľkokrát v týchto situáciách ukázala ako neúčinná, lebo nepriniesla ovocie hneď. A tak sme si zvykli, že telefón nás aspoň krátkodobo zabaví a odpúta od našich problémov.

Prepnúť sa a modliť sa, keď príde ťažoba, si od nás vyžaduje čas a tréning. Možno vám pomôže jednoduché uistenie o tom, že Ježiš vás pozýva modliť sa aj vtedy, keď nevidíme ovocie ihneď. Ježiš je tu, aby sa s nami stretol práve v našej slabosti, zlyhaní a v bolesti. Na to sa môžeme spoľahnúť viac ako na náš telefón.

2. Naučte sa blokovať a nedať sa vyrušovať

Zablokovať je niekedy najlepšia voľba, či ide o odstránenie nejakej konkrétnej appky, alebo o pridanie inej na zablokovanie aplikácií a obmedzenie času ich používania. Tým si vytvoríme prekážku, aby nás vyrušovalo menej vecí a aby nenapĺňali naše mysle nepokojom.

Ak sa vám nedá modliť, lebo vám v hlave lietajú najnovšie statusy na sociálnej sieti, najlepším riešením je vzdialiť sa. Stačí, ak máte v čase modlitby telefón poruke, a môžete mať problém sústrediť sa. Aj keď trávite čas s tými, na ktorých vám záleží, s telefónom v ruke je ťažké byť prítomný naplno a nenechať sa rozptyľovať. Platí to pri ľuďoch rovnako ako pri Bohu.

Skontrolujte si štatistiku, koľko času trávite za monitorom (Screen Time), alebo si nainštalujte aplikáciu (napr. Moment), ktorá vám to zráta. Keď zistíte, koľko času tam reálne miniete, môže to pomôcť odstrániť rušiče vašej pozornosti.

Denne som si prezeral mnoho stránok s aktuálnym spravodajstvom, no viem, že to nebolo nutné robiť aj o deviatej večer tesne pred tým, ako som šiel spať. Vymazal som si teda všetky aplikácie so správami a stiahol som si aplikáciu Freedom, ktorá mi každý večer o 21.00 hod. zablokovala prístup na internet. Takto som znížil množstvo rozptýlení, ktoré spôsobovali, že bolo ťažké ukončiť deň, odpočinúť si s uvedomením si Božej prítomnosti a stráviť čas duchovným čítaním. Neskôr som odinštaloval aj appku NHL, lebo som počas celého dňa skroloval novinky z hokeja a rušilo ma to v čase modlitebnej prechádzky či pracovnej prestávky. V podstate som prišiel na to, že nepotrebujem byť každú chvíľu vyrušovaný novinkami zo sveta hokeja.

Čím menej bolo rozptýlenia, tým ľahšie sa mi usporadúvali myšlienky, prednášali Bohu moje obavy a ľahšie sa mi dôverovalo Bohu, že ma vedie a stará sa o mňa. Urovnať si myšlienky nikdy nie je ľahké, ale vypnúť príliv informácií prúdiaci z telefónu tomuto procesu veľmi pomáha.

Keď zredukujeme množstvo hluku, ktoré sa na nás valí z našich telefónov či iných zariadení, bude pre nás ľahšie vstúpiť do modlitby napríklad aj vo chvíľach, keď počas čakania stojíme kdesi v rade. Vytvoríme tak viac priestoru, v ktorom sa môžeme pravidelnejšie obracať k Bohu.

3. Stíšte svoj telefón a modlitbu spravte pútavou

Ak nie ste pripravení vymazať konkrétne appky, ktoré vás vyrušujú, zvážte, či by ste si mohli aspoň vypnúť notifikácie, prepnúť zo zvonenia na vibrovanie a používať častejšie možnosť „Nevyrušovať“. U používateľov smartfónov sa vypozorovalo, že majú viac stresu a úzkostí, ak nemôžu zdvihnúť telefón alebo odpovedať na správu, ktorá im prišla. Váš telefón si bude vyžadovať pozornosť, ak ho budete počuť. V nastaveniach môžete urobiť niekoľko zmien a vypnúť oznámenia pre všetky aplikácie alebo znížiť hlasitosť zvonenia. Zvážte to a skúste vypnúť všetky notifikácie na jeden týždeň. Uvidíte, čo to urobí. Ľahko ich zapnete späť, ak prehliadnete niečo súrne.

Pravdepodobnejšie však bude zistenie, že ste nič dôležité neprepásli a dokonca sa zmenila kvalita vášho života, keďže nie ste neustále vyrušovaní. Keď sa snažím sústrediť sa viac na modlitbu, prácu alebo na čas s rodinou, začal som používať častejšie funkciu „Nerušiť“. Ak sa deje niečo súrne, nájdem zmeškaný hovor alebo správu. Nič nie je také dôležité, keď trávim čas s rodinou, že by to nepočkalo hodinku, kým vypnem funkciu „Nerušiť“. Kedysi pradávno bolo normálne, že sme mali doma telefóny bez odkazovačov a neboli sme neustále všetkým k dispozícii.

Treba dodať, že úplné vonkajšie ticho nie je nevyhnutné pre vnútorné ticho. Avšak zmena miesta, kde sa modlíte, alebo zmena v držaní tela môže priniesť zmenu aj do vašej modlitby.

4. Urobte niečo, aby bol váš telefón nudný a modlitba zaujímavá

Zamyslite sa, na čo ste používali za posledný týždeň svoj mobil – okrem telefonátov a správ. Môj zoznam by vyzeral nejak takto: mapy, poznámkový blok, kalendár, e-mail, správy, budík, články o hokeji. Stačí, že sa pozriem na tento zoznam a chcem hneď telefón znova použiť, aj keď som už odstránil viacero aplikácií sociálnych sietí, správ a športu. Teraz je ľahšie odolať mu, lebo je v ňom toho menej zaujímavého. Ale aj tak! Je ťažké nevziať ho znova do rúk.

Sociálne siete sledujem naďalej, ale výhradne na počítači, kde mi appky obmedzujú čas strávený skrolovaním. Snažím sa vyhýbať používaniu aplikácie Poznámky a nosím so sebou viac pero a lepiace papieriky, kde si zapisujem, čo mám ešte urobiť alebo na čo nemám zabudnúť. (Aj keď tie lístky niekedy stratím.) Kalendár som tiež nahradil papierovým. Aj dokonca, aj budík sa dá nahradiť!

Chytili ste sa. Jeden z dôvodov, prečo používať telefón, je ten, že je veľmi užitočný a plný zaujímavých vecí. Nájdeme v ňom skoro všetko, čo hľadáme: sociálne kontakty, správy zo sveta, zoznamy toho, čo ešte treba urobiť. Po odstránení obľúbených aplikácií nemáme toľko pokušení vziať ho do rúk. Takto ho už nepotrebujeme mať na dosah ruky, keď ideme večer spať. Nepotrebujeme ho. Toto bola prvá časť – nech je telefón nudný.

Druhá je ťažšia – nech nás modlitba baví. Pomáha pri nej čítať knihy o modlitbe, ako sa modlia iní a čo o tom napísali. Alebo pomáha odber každodenných e-mailov so zamysleniami, alebo pozeranie videí od majstrov modlitby. Nájdite si formát, ktorý vám vyhovuje, a zainvestujte doň zo svojho času. Niektorým pomáha, keď pri modlitbe používajú ruženec alebo čotky, iní zasa potrebujú modlitebnú knižku, breviár a liturgické čítania.

5. Telefón držte z dohľadu, modlitbu majte pred sebou

Už len to, že vidíte svoj telefón, vás ťahá vziať ho do rúk, zapnúť ho a používať. Viac vyrušuje pri čomkoľvek, čo robíte, dokonca stačí, že ho cítite vo vrecku – a chcete ho z neho vybrať von a znova zapnúť. Čím menej vidíme alebo počujeme svoj telefón, tým skôr naň zabudneme.

Keď si chcem viac uvedomovať, že sa modlím, spájam si modlitbu s niečím, čo práve robím, zvlášť ak ide o čosi príjemné. Napríklad si na modlitbu vyhradzujem čas, keď si sadnem k šálke kávy alebo keď šoférujem. Často si zapálim sviečku, čím vyjadrím môj úmysel modliť sa. Odkedy používam pri modlitbe modlitebnú knižku, snažím sa mať ju na takom mieste, kde ju vždy uvidím, na stole niekde blízko kalendára. Aby bola hneď k dispozícii. Aj hudba mi pomáha modliť sa (napríklad Taizé).

6. Nastavte si reálne ciele, ako chcete svoj telefón používať a ako sa chcete modliť

Obmedzenie používania telefónu alebo kroky, ako získať viac času stráveného v modlitbe, nebudú fungovať, ak to už od začiatku preženiete. Príde znechutenie a s ním pocit, že to nezvládate, a to môže zmariť akýkoľvek pokrok.

Je oveľa lepšie začať v malom s tým, čo isto zvládnete, aj keď by to bolo na začiatok iba maličkou výzvou. Ak napríklad používate telefón denne v priemere štyri hodiny, skúste to v najbližšom mesiaci najprv znížiť na tri a pol, alebo ak ste na sociálnej sieti 50 minút denne, skúste to zosekať na 40. A postupne to môžete posúvať.

Podobné je to aj s modlitbou. Ak je aktuálne vaším cieľom modliť sa dvakrát denne po polhodine, začnite s piatimi minútami ticha denne. Päť minút je vždy viac ako nič. Až neskôr pridajte ďalších päť minút. A modlitbu v tichu môžete zapracovať medzi svoje každodenné povinnosti. Ale veď to už viete.

7. Zistite, kedy je počas dňa pre vás ľahké použiť telefón a kedy je ľahké modliť sa

Pre mňa je ozaj ťažké odolať telefónu na konci dňa. A je ľahké modliť sa ráno.

Toto jednoduché pozorovanie môžem využiť vo svoj prospech. Okolo poludnia nemám chuť robiť nič produktívne a keď si idem ľahnúť, jediné, čo sa mi chce, je pozerať sa na obrazovku. A preto popoludní idem na krátku prechádzku, upracem niečo v dome, zacvičím si, ľahnem si na 20 minút alebo si ako formu krátkej prestávky prečítam niečo z knihy. Skúšal som sa modliť, ale zistil som, že sa mi vtedy ťažko sústredí.

Zvyčajne, keď mi dôjde energia a som pokúšaný znova sa zapozerať na monitor, beriem to ako možnosť oddýchnuť si alebo zmeniť činnosť. Najlepšie je, keď telefón používame s jasným cieľom a úmyslom, keďže aplikácie sú navrhnuté tak, aby sme od nich boli závislí a aby bolo pre nás ťažké nepoužívať ich.

Taktiež som si vymyslel pravidlo: keď som v aute, nekontrolujem si e-maily. Vždy som to robil, keď som nastúpil do auta alebo som z neho vystúpil. Stalo sa to súčasťou môjho denného programu a potreboval som to zmeniť, aby som dokázal svoj telefón viac kontrolovať. Aby som si vytvoril viac priestoru na modlitbu, prestal som počúvať rádio alebo podcasty v čase, keď som pripravoval večeru alebo upratoval kuchyňu. Menej používania médií v tom čase vytvorilo viac miesta v mojej mysli a pomohlo mi využiť ten čas na modlitbu.

Viem o sebe, že ráno sa mi modlí najľahšie. Avšak aj večer si vyhradím čas na modlitbu aj na čítanie. Ranný čas si strážim. Ak som večer viac unavený alebo rozbitý, aby som mal z modlitby aspoň niečo, viac si čítam alebo používam modlitbovú aplikáciu.

8. Vytvorte si špecifický čas na svoj telefón a čas na modlitbu

Nie je žiadnym tajomstvom, že majstri produktivity a mnísi majú niečo spoločné: riadia sa denným programom. Sú takí nastavení na dennú rutinu, že sa na ďalšiu úlohu prepnú skoro automaticky. Rozvrh dňa sa môže stať pascou, kde zlyháme alebo prežijeme pocit viny, avšak stanovené hranice nám môžu pomôcť lepšie zachytiť rytmus dňa. Tak ako sa modlíme pravidelne pred spaním, naše telo a myseľ môžeme naučiť modliť sa aj v iných časoch dňa.

Ráno si môžeme určiť čas, dokedy nebudeme kontrolovať svoj telefón, napríklad až po rannej svätej omši. Alebo si doprajeme päť minút na sociálnej sieti predtým, ako začneme pracovať (ale len v prípade, že nemáme pred sebou v ten deň nejaký dôležitý projekt a nepotrebujeme sa naň naplno sústrediť, a preto radšej úplne zablokujeme sociálne siete hneď ráno).

9. Porozprávajte sa s niekým o svojom telefóne a o modlitbe

Trvalá a významná zmena sa vždy deje s podporou spoločenstva. Môže ísť o radu od priateľa, podporu blízkych. Ak nikomu nepoviete o tom, že sa snažíte zmeniť spôsob, akým ste používali svoj telefón, bude pre vás ťažšie držať sa svojich plánov a predsavzatí.

Niekedy stačí, že priateľom na sociálnej sieti poviete, že sa snažíte obmedziť používanie svojho telefónu a oni vám dajú ďalšie užitočné rady, ktoré by vám mohli pomôcť.

V súvislosti s rastom v modlitbe pomáha duchovné sprevádzanie, kde vám sprevádzajúci pomáha viac si všímať to, ako Boh koná vo vašom živote, a navrhne ďalšie kroky či konkrétne formy modlitby pre daný čas. V určitej miere môžu pomôcť aj online skupinky, webináre alebo čety, no nedá sa to porovnať so sprevádzajúcim rozhovorom tvárou v tvár.

10. Všímajte si širšie súvislosti vo svojom živote

Všímať si pokroky môže človeka rýchlo vykoľajiť, ak sa dosiahnutá zmena stane mierkou osobnej hodnoty alebo zbožnosti, takže je potrebné používať to opatrne. Aj keď môže byť veľmi povzbudzujúce vidieť v kalendári pribúdať X za každý deň, keď sa nám podarí dosiahnuť svoj cieľ a obmedziť v ten deň čas pred monitorom alebo obetovať vyhradený čas modlitbe.

Všímajte si radšej širšie súvislosti: ako vyzerali vaše dni, keď ste si čas na modlitbu ustrážili alebo keď ste si ho neustrážili? Ako ste sa cítili počas dní, keď ste nemali čas na modlitbu? Ako ste sa cítili, keď ste ten čas mali? Kedy je pre vás počas dňa alebo počas týždňa ťažšie modliť sa?

Ja som si napríklad všimol, že sa mi ťažšie modlí, keď mám toho v diári na daný deň menej. Znie to možno zvláštne, no dáva to zmysel, ak si uvedomíme, že plný deň si žiada viac plánovania a lepšie využívanie času. Ľahšie sa mi vyčlení čas na modlitbu, ak viem, že môj deň bude preplnený. Ak plný nie je, vždy sa pri niečom zdržím a skôr, ako si to uvedomím, mi na modlitbu čas neostane.

Samozrejme, že sa môžem cítiť vinný a zahanbený, že som si to neustrážil a môže ma to znechutiť. Na druhej strane, ak si zavediem a držím dokonalý modlitbový zvyk, môžem o sebe a o svojich duchovných výkonoch zmýšľať vysoko.

Všetci si potrebujeme vedieť nastaviť zdravé hranice pri používaní techniky, zvlášť telefónov, lebo práve tie boli vyrobené tak, aby si vynucovali našu pozornosť, aby sa ľahko používali a aby bolo veľmi ťažké odložiť ich. Výrobcovia chcú, aby sme im nedokázali odolať a nekontrolovali sa pri ich používaní.

Keď si všimnete širšie súvislosti týkajúce sa používania mobilu a trávenia času v modlitbe, ukážu vám, kde máte rezervy a na čom môžete zapracovať.


Podľa knihy Reconnected spracovala Františka Čačková, OSF

Knihu si môžete zakúpiť na Amazone TU a originál tohto článku v angličtine TU.

Článok bol publikovaný v časopise Zasvätený život 02/2020.