V Ružomberku bol koncert venovaný kňazovi donovi Štefanovi Olosovi, SDB

V Ružomberku sa v nedeľu 17. septembra 2023 konal spomienkový koncert s názvom Z Liptova do sveta, ktorý bol venovaný kňazovi donovi Štefanovi Olosovi, SDB.

„Don Štefan Olos nemohol verejne pôsobiť ako kňaz a napriek tomu, jeho kňazské srdce bolo také tvorivé a vynaliezavé, že si našlo cestu realizácie – pastoráciu cez hudbu,“ prihovoril sa prítomným ružomberský dekan Dušan Pardel. Listom ich pozdravil aj Mons. Ján Kuboš, ktorý si zaspomínal na ružomberské kaplánske časy a na prítomnosť profesora Olosa vo farnosti. „Optimizmus, entuziazmus a duch radosti, ktorým oplýval don Olos, nech nás všetkých sprevádza aj v týchto dňoch, keď je naša spoločnosť presýtená pesimizmom, skleslosťou či neprajnými vzťahmi.“

Spomienkový koncert sprevádzal spojený zbor, ktorý sa spojil pre túto slávnosť z chrámových zborov Andrej a Máj, taktiež dychová hudba Černovanka a Juventus Oldies. Programom sprevádzal herec SND Štefan Bučko. Na slávnosti sa zúčasnilo približne 700 ľudí, ktorí si prišli zaspomínať na veľkého človeka, kňaza, rehoľníka a dirigenta Štefana Olosa.

Kto bol Štefan Olos, SDB?

Štefan Olos sa narodil v roku 1917 v dedine Gombáš (dnešná Hubová). Túžba stať sa saleziánom ho priviedla na štúdiá do Šaštína, ale aj do Malaciek, Ostravy, Turína a Hronského Beňadika, kde ho v roku 1946 vysvätil za kňaza Mons. Michal Buzalka. Hudobný talent a saleziánska formácia ho zaviedli na štúdiá do Bratislavy, kde študoval okrem hudby aj matematiku. Medzi jeho profesorov hudby patrili aj Eugen Suchoň, Alexander Moyzes či Jozef Kresánek.

Jeho štúdijné napredovanie násilne pretrhla Barbarská noc, kedy z 13. na 14. apríla 1950 prestali oficiálne existovať všetky rehoľné spoločenstvá. Po internovaní v Šaštíne a Podolínci nasledovali nútené práce v PTP táboroch. V roku 1954 sa Štefan Olos vrátil do rodnej Hubovej, kde zamestnal ako pomocný robotník – cestár. Ešte v tom roku začal organovať a vyučovať súkromne hudbu a hru na organ. Založil zbor Liptov, ktorý mal 120 členov. S týmto telesom vystúpil v roku 1966 v Slovenskej filharmónii v Bratislave. V roku 1969 s týmto súborom vystúpil vo Vatikáne za prítomnosti pápeža Pavla VI.

V tomto období prišiel don Olos z rodnej obce do mesta Ružomberok,  kde sa stal dirigentom farského speváckeho zboru Andrej. Tu vznikajú úpravy pre zbor a orchester mnohých slávnych diel, ale aj nové skladby. V čase tvrdej normalizácie dokázal don Štefan zhromaždiť a nacvičiť veľký miešaný spevácky zbor a mohutný detský spevácky zbor. Pripravoval koncerty duchovnej hudby, ktoré slovom sprevádzali herec Gustáv Valach a vtedajší ružomberský kaplán Štefan Sečka.

Najväčšou odmenou pre dona Štefana Olosa bolo dirigovanie svätej omše v Levoči počas prvej návštevy pápeža Jána Pavla II. na Slovensku v roku 1995, kde dirigoval 600-členný miešaný zbor a orchester. Finále svojho života prežil profesor v opatere Školských sestier sv. Františka v Ľubochni, kde 26. februára 1998 odovzdal svoju dušu Stvoriteľovi. V roku 2007 mu bola in memoriam udelená cena Fra Angelico za prínos kresťanských hodnôt do umenia. Ocenenie mu udelila Rada pre vedu, vzdelanie a kultúru pri KBS.

Fotogaléria

TK KBS informovala sr. Hermana Matláková, SMVS